Get Adobe Flash player

Balık Avında İğne seçimi

Avlarda eğer iğne seçimi yanlışsa av verimi düşük olacaktır. İğne uygun değilse balık iğneden kolayca kurtulacak ve yemi alıp gidecektir.

Avda verim elde etmek için klasik, gelenekselleşmiş iğnelerin yeterli olması maalesef mümkün olmuyor. Doğru iğne seçimi av verimini fazlasıyla katlayabilen bir faktör oluyor. 

Aynı misina ve yem ile aynı yerde, yan yana iki oltadan birisine balık vurmazken, diğerine vuruyorsa bunun nedeni öncelikle iğnenin yemi nasıl göstereceğidir. Yanlış seçilen iğne yemi gösteremediği için balık vuruşu düşük olacaktır yada hiç olmayacaktır.

Bu bilgileri okumak, anlamak, özümsemek ve amaçlanan balığın davranışına göre iğne/takım/yem seçmek önemlidir. Ülkemizdeki en büyük eksiklik, balıkçılığın ezbere yapılmaya çalışılmasıdır. Yüzlerce yıllık takım ve tekniklerden değişmeden günümüze gelmiş, yeni arayışlar içinde olunmamıştır. Bu tip takımlarda kullanılan bir kaç model piyasayı domine etmiş, iğne bunlarla özdeşleşmiş hale gelmiştir. Bu nedenle, avlarda daha verimli olabilecek modelleri bulmak, ancak şans işi olabilmektedir.

 

İşin daha üzücü yanı ise, bu iğne modellerinin maalesef amaca tam hizmet etmediğidir. 

Örneğin çapari ve istavrit avcılığı ülkemizde oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Genel olarak bu avı yapanlar için çapari iğnesi demek düz/çapraz, siyah/beyaz iğne demektir. Bazen meraklıları kırmızı iğne denemektedir. Çapari kullanıcılarının birçoğu siyah iğne ile beyaz iğne arasındaki fark hususunda hem fikirdir. Ama sarı iğne deneyen fazla olmamıştır. Oysaki uzun ve orta bedenli o’shaugnessy türü sarı iğneler, çaparide hem balığı cezbetmekte hemde yakalanan balığı bırakmamaktadır. Klasik iğnelere göre çaparilerde çok daha verimli olabilmektedirler.

 

Balıkçılıkta kullanılan İğnelerin numaralandırılmasına yönelik herhangi bir standart yoktur. 

Şöyle ki; aynı üretici, farklı modellerde, farklı bir numaralandırma stratejisi uygulayabilmektedir. Bu nedenle, net bir açıklama yapmak pek mümkün değildir. Burada, genel geçer ve yaygın olan hususlardan bahsetmek durumundayız.

 

İğne numaralarında asıl ölçüt, iğnenin ağız açıklığıdır. İğnenin numarasını ağız açıklığı belirler. 

 

Tipik olarak kullanılan numaralandırma sistemleri şöyledir.

Batı standardı: 

Bu standartta, 1 numara referanstır. 2, 3, 4.. şeklinde numara arttıkça iğne küçülür.

 

Genel olarak, 2 numara iğne, 1 numara iğneyi içine boşluk kalmadan sığacak kadar alabilen iğnedir.

Modele göre, 32 numaraya kadar iğneler küçülebilir. Daha büyük iğneler içinse, okyanus serisi numaralama kullanılır. 

1/O, 2/O, 3/O... Buradaki “O” okyanusun “O” sudur. Ülkemizde bu iğneler 2/sıfır, 3/Sıfır şeklinde okunmaktadır. 

 

“O” serisinde, iğneler 1 numarayı ve kendinden önceki numarayı içine alacak şekilde büyür. 

 

1/O iğne, 1 numara iğneyi içine boşluk kalmadan alabilir. 

2/O ise, 1/O numara iğneyi içine boşluk kalmadan alabilir. 

 

Bu seri 20/O’ya kadar gidebilir.

Japon ‘SUN’ standardı: 

Özellikle ticari balıkçılıkta kullanılan, büyük iğneler için yaygın bir standarttır. Basit bir mantığa dayanır. 3.3 cm ye cevrimde kullanılan taban sayıdır (SUN). 

1.0 no iğne 1.0 x 3.3 = 3.3 cm demektir. Bu değer, komple boyunu verir. 

Örneğin “3.4 SUN” numara iğne uçtan göze 3.4 x 3.3 = 11.2 cm uzunluktadır.

 

Bu standart Japon dense de Japonya’da kabul edilmiş bir standart değildir. Örneğin, Tankichi markası iğnelerde, 32, 34, 40 gibi numaralandırma sistemini kullanır. Ayrıca en küçük iğnenin 1 ile başladığı, 3,5 gibi kesirli numaraların da kullanıldığı diğer bir Japon numaralama sistemi de mevcuttur. 

 

Ülkemizde kullanılan yaygın normlar, batı standardı ve bazen ticari balıkçılık için Japon sun standardıdır. Uzak doğudan iğne alacak olunursa tersine standartlara dikkat etmekte fayda vardır.

 

İğneler seçilirken şu 3 özellik çok önemlidir:

Sağlam, paslanmayan, ucu çok sivri olmalıdır.

Çünkü bu iğnenin en önemli özelliğidir. Uçların yapısı da farklıdır, yani ucun konik, yuvarlak, mızrak ağzı, içe kıvrık tipleri vardır. Konik uç iri ve sert ağızlı balıklar için uygundur, yuvarlak uçlar iyi batar ve daha çok yumuşak ağızlı balıklar için uygundur, mızrak ağzı uçlar biraz zor oturur oltanın sertçe çalınması gerekir, içe kıvrık uçlar bir kere oturdu mu yerinden kolay kolay çıkmaz. Sonuçta ne olursa olsun çalışmaktan veya sürtünmekten tüm iğne uçları körelir. kesinlikle keskin olmayan iğne kullanmayın.

Balık Avında İğne seçimi,hangi,iğne,körelme,hangi iğne,kulanılmamalı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Custom Search

Ziyaretçi Bilgisi

Bugün23
Dün43
Bu Hafta225
Bu Ay115
Toplam68002

Resim Gönder

Choose a file to upload: